آشنایی با بخش بندپی

مـقـدمـه
حال که به قوه الهی دولت خدمتگزار جمهوری اسلامی و دست اندکاران کشور به ویژه دولت دهم به ریاست جمهوری جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد، نهضت عظیمی را در جهت سازندگی همه جانبه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در نامگذاری سال 1389 به سال «همت مضاعف، کار مضاعف» در ادامه اهداف دولت نهم و نیز در کنار توجهات و تلاشهای نمایندگان محترم شهرستان بابل در مجلس شورای اسلامی بخصوص شخص دکتر کریمی آغاز نموده¬اند، فرصتی دست داد تا بتوانیم شمه ای از عملکرد مجموعه کوچکی از آن را به معرض دید گذاشته و با این مجموعه در آغاز این سال، سنگ بنای تحقق شعار معنونه رقم خورده و از این رهگذر انگیزه ای باشد برای تلاش دوباره خدمتگزاری به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سایه سار نظریه سیاسی الهی امام خمینی (ره) و منویات مقام عظمای ولایت.
لذا مجموعه بخشداری بندپی غربی در این راستا و پس از گذشت سی و یک سال، همچنان مانند روزهای اول با شور و شوق انقلابی، اما با اهداف و ابزارهای عقلانی به سوی تجلی عالی اراده مردمی حرکت کرده بطوریکه پس از گذشت این سالها، مشارکت نزدیک به نود درصدی مردم در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، همچنان که نمود عینی اقبال روزافزون مردمی می باشد، شائبه سردمداران جهان که انگشت اتهام عدم پایبندی به اصول دموکراسی را نشانه گرفته اند، خنثی نموده و به همه ایرانیان ولایت مدار اعلام می گردد که تلاشهای ستیزه جویانه صورت گرفته آنان و مغرضان این انقلاب جز در پی کسب مطامع دنیوی نبوده و رنگ و بوی دینی و انقلابی ندارد. در پایان ضمن تشکر از همه عزیزانی که در تهیه و گردآوری و تدوین این مجموعه (عملکرد یکساله بخشداری بندپی غربی در سال 1388) نقش داشته اند، از خداوند متعال که فرصت خدمتگزاری را عطا نموده، خواستار توفیق روزافزون در عرصه های دیگر بوده، تا قدردان معمرین این انقلاب باشیم.
این بنایی است مبین دانایی و تلاش متقدمین و متاخرین انقلاب
در مجموعه پیش رو با عنوان دیار مهر « مجموعه عملکرد بخشداری بندپی غربی در سال 1388» ابتدا به معرفی بخش بندپی غربی در ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و ... پرداخته و سپس مجموعه عملکرد آن را در حوزه های سیاسی، عمرانی، اجتماعی و اداری بیان نموده که در کنار آنها اسامی تمامی بخشداران و کارکنان پس از انقلاب این بخشداری را به همراه تصویری از آنان را درج نموده تا یادآور تلاششان در این بخشداری گردد.

 

 

مـعـرفـی
بخشداری بندپی غربی با سابقه ای به درازای عمل انقلاب اسلامی در عرصه خدمت گذاری، خدمات بسیاری را به مردم این بخش ارزانی نموده، بطوریکه استقرار قریب به چهل اداره و نهاد دولتی و غیردولتی (بصورت مستقل و یا نمایندگی) را قطعاً خالی از کوشش¬های بخشداری نمی توان تصور کرد و از این منظر علاوه بر سهولت خدمت رسانی به مردم و عدم نیاز به مراجعه حضوری به شهرستان، رضایت خاطر روستائیان را شاهد می باشیم.
• وضعیت سیاسی
بخش بندپی غربی از نظر اداره کل سیاسی استانداری مازندارن، دارای 85 نام مصوب با فهرست مختصات جغرافیایی شامل روستا، مکان مستقل، مزرعه مستقل، مزرعه موسمی و مزرعه تابعه می باشد. کل روستاهای این بخش که دارای شورای اسلامی می باشند 47 روستا می باشد که در دو دهستان به نامهای شهیدآباد و خوشرود تقسیم گردیده. دهستان شهیدآباد در قسمت جلگه ای، مطابق با سرشماری نفوس و مسکن سال 1385 دارای 2656 خانوار و 9767 نفر، متشکل از 4770 مرد و 4957 زن در تعداد 11 روستا متمرکز بوده که همگی این روستاها دارای شورا و هشت روستای آن دارای دهیاری می باشد.
دهستان خوشرود (که شامل مناطق جلگه ای، جنگلی و کوهستانی) دارای 2976 خانوار و 12483 جمعیت، متشکل از 6873 مرد و 5610 زن در 36 روستا بوده که 15 روستای آن دارای دهیاری می باشد.
شهر خشرودپی نیز تنها شهر این بخش، طبق مصوبه شماره 9912 /ت/2129ک کمیسیون سیاسی دفاعی هیات محترم دولت و مجوز صاده از وزارت عالیه کشور به شماره 7797/1/3/34 مورخ 1379/8/14 (به شماره ثبت 18891/2/22 مورخ 1379/10/5 استانداری مازندران) مجوز تاسیس شهر را در تاریخ 1381/11/29دریافت و اولین شهردار آن در تاریخ 1381/11/27 حکم خود را دریافت نمود. این شهر مطابق سرشماری نفوس و مسکن سال 1385 دارای 1260 خانوار و 4784 نفر جمعیت بوده که شامل محله های پائین خوشرودپی، بالاخوشرودپی، شانه تراش، بزرودپی، تسکا، افراسیابکلا می باشد. این شهر در دهستان خوشرود و در مرکز تجمع اداری، سیاسی از قدیم الایام واقع گردیده است.

آمار شهدا و ايثارگران
بخش بندپی غربی با تقدیم 130 شهید و تعدادی جانباز و آزاده به عنوان سند افتخار، وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی را ثابت نموده است.

• موقعیت جغرافیایی
بخش بندپي غربي يكي از بخشهاي واقع در جنوب غربي شهرستان بابل مي باشد كه از سمت شرق به بخش بندپي شرقي و بخش گتاب، از غرب به بخش لاله آباد و بخش مركزي شهرستان آمل از شمال به بخش مركزي شهرستان بابل و لاله آباد و شهرستان بابل و از جنوب نيز به بخش مركزي شهرستان آمل و بخش بندپي شرقي محدود است. اين بخش از نظر موقعيت جغرافيايي در حد فاصل ميان 45- 26- 52 الي 15- 37- 52 طول جغرافيايي  و 20- 9- 36  الي          10- 26- 36 عرض جغرافيايي استقرار يافته است. بندپي غربي با وسعتي نزديك به 250 كيلومترمربع، از نظر طبيعي به سه قسمت كوهستاني، جنگلي و جلگه اي تقسيم ميشود؛ كه در حال حاضر بيشترين جمعيت را قسمت جلگه اي اين بخش در خود جاي داده است. از نظر اقليم نيز اين بخش داراي دو نوع اقليم معتدل كوهستاني و معتدل خزري مي باشد كه غالب مناطق اين بخش داراي آب و هواي معتدل خزري مي باشند. از نظر تقسيمات كشوري اين بخش شامل 2 دهستان، 1 شهر و 47 روستا داراي سكنه و 60 نقطه بعنوان مكان، مزرعه مستقل مي باشد.
از مزایای بخش بندپی غربی داشتن سد مخزني زیبای شیاده است که وجود آن بعنوان تفریحگاه ساکنان این بخش و مهمانان از اقصي نقاط شهرستان و استان است و هم قوت قلبی برای کشاورزان در فصل زراعت. دشتهای سرسبز و خرم و جنگل  انبوه  با پوشش گیاهی و داشتن رودخانه هاب بزرگ و کوچک به همراه سادگی و بی آلایشی ساکنان بخش بندپی زیبایی های این بخش را دو چندان ساخته است.

 

·         وضعیت تاریخی

بندپی از دو کلمه بند و پی ترکیب شده است که بند در اصطلاح محلی به سرزمین مرتفع (تپه) و پی به سرزمین پست و حاشيه تپه (جلگه ها) اطلاق می شود. مقر بخشداری بندپی در روستای مقریکلا در غرب بندپی بوده که از سال۱۳۵۵ پس از طرح روستاهای منظومه ای مکان آن به شهرک خشرودپی انتقال یافت. دهستان های بندپی به دو بخش مجزای بندپی غربی و بندپی شرقی تقسیم گردیده که در سال ۱۳۷۰ محل استقرار بخشداری در غرب به مرکزیت خوشرودپی و در شرق به مرکزیت گلوگاه می باشد.

• وضعیت گردشگری
بخش گردشگری بندپی غربی دارای استعدادهای بالقوه ای در جذب توریست و توسعه صنعت توریسم می باشد. وجود سد شیاده، تکیه بزرگ عبدالحسین خانی مقریکلا، جنگلهای حفاظت شده ویوج و نارنجلو، پارک طبیعی شهید حسین پور در کنار پادگاه آموزشی المهدی(عج)، سقاخانه شیاده، رودخانه کلارود، مناطق ییلاقی فیلبند، تکایای روستای دیوا و ییلاقی فیلبند، منطقه کهولی ، چشمه های فتین، وسه¬وشا، . ... می تواند موجب طیب خاطر بازدیدکنندگان آن گردد.

شياده
اين روستا داراي مناظر زيبا و جنگلي مي باشد و از جمله روستاهاي داراي جاذبه هاي ديدني است كه از آن جمله جنگل وي وج و نارنج لو است كه محل استراحت و تفرج از اقصي نقاط استان مي باشد و نيز علاوه بر آن سد شياده كه يكي از پروژه هاي زيبا استان محسوب مي گردد. تكيه و سقانفار شياده نيز داراي شهرت در سطح استان و شهرستان با قدمتي 200 ساله محل تجمع از اطراف و اكناف بخش مي باشد.

سد شیاده
سد شیاده مخزنی با ذخیره آبگیری  6 میلیون مترمکعب و ساخت زیبای آن با مناظر طبیعی جنگلی و مرتعی و نیز تامین آب زمینهای شالیزاری پایین دست خود با توجه به مکان استقرار این سد که در قلب جنگلهای این منطقه جای گرفته، یکی از زیباترین مناطق بخش بندپی غربی می باشد که در حال حاضر روزانه و خصوصاً در ایام تعطیل عده کثیری از گردشگران از سراسر شهرستان بابل و نیز استان جهت تفریح و تفرج از این مکان دیدنی بازدید مینمایند.

جنگل وی وج
این جنگل در جاده شیاده به مساحت تقریبی بیست هکتار درحال حاضر و نیز در روزهای تعطیل محل استراحت و تفریح اهالی منطقه و همچنین کل شهرستان       می باشد. وجود درختان تنومند آزاد با سایه مناسب و پوشش دهنده با دارا بودن شیب 30% زمینهای پای درختان که همواره پوشیده از سبزه و علفزار می باشد؛ همچنین منتهی شدن به رودخانه پایین دست خود، آنرا به یکی از زیباترین و جذاب ترین مناظر تبدیل نموده است.

 

سقاخانه شیاده
به استناد گزارش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این سقاخانه به عنوان یکی از جاذبه ها و منابع مهم گردشگری از نظر مذهبی در روستای شیاده به شمار      می آید که حدفاصل جنگل چشم نواز و زیبای وی وج و سد شیاده قرار گرفته و هر ساله پذیرای زائران و گردشگران فراوانی به خصوص در ایام سوگواری، عزاداری می باشد که عاشقان به خود را از اطراف و اکناف شهرستان بابل به خود جذب می نماید و حتی بنا بر اعتقاد بسیاری از زائرین و ساکنین روستا، این سقاخانه در رفع حاجات و خواسته های مشتاقان نقش بسزایی ایفا می نماید

پارک شهید حسین پور
این پارک با احیای جنگل و با درختان صنوبر که روبروی پادگان المهدی (عج) قرار گرفته، محلی برای استراحت و تفرج خانواده های سربازان می باشد. وجود درختان زیبای صنوبر، چشم انداز زیبایی بوجود آورده و با استقرار امکانات تکمیلی می تواند مکانی مناسب برای مسافران دور و نزدیک تلقی گردد.

تکیه بزرگ عبدالحسن خانی
یکی از مهمترین بناهای تاریخی منطقه با آثار هنری فراوان در داخل خود به عنوان مرکز مذهبی مهم به خصوص در روز عاشورای حسینی مطرح است که از مناطق روستاهای اطراف به صورت دسته روی و سینه زنی و نوحه خوانی به سمت این تکیه حرکت نموده و در آن تجمع می نمایند. اين بنا از بناهای تاريخی و زمان قاجار با قدمت حدودا" 130 ساله که جزء ميراث فرهنگی و هنری و گردشگری که نظر هر بيننده ای را به خود جلب ميکند و با داشتن فضای مناسب در اطراف از چشم اندازهای زيبايی برخوردار ميباشد.
               فیلبند
     فيلبند مرتفع ترين روستاي ييلاقي حوزه مركزي مازندران است كه در جنوب بابل در بخش بندپي غربي واقع شده است .ارتفاع آن از سطح دريا حدود  2700 مـتر مي باشد. نزديك ترين راه ارتباطي فيل بند به جاده اصلي راه پرپيچ و خمي است كه از فيل بند بطول 45 كيلومتر دركيلومتر 25 آمل به جاده هراز مي پيوندد. اين روستا از روستاهاي نمونه گردشگري در استان مازندران با ويژگيهاي منحصر بفردش مي باشد كه در همين راستا احداث سرويس بهداشتي و ساير امكانات رفاهي از جمله اقدامات جهت جذب گردشگر مي باشد.
وجود دوتکیه آن هم با کرامات خاص خود آغوش فیلبند را به سوی دوستداران از تمامی اقصی نقاط کشور باز نموده به طوری که تسهیلات فراوانی را جهت ارج نهادن به قداست دو تکیه و زائرین محترم مهیا کرده اند. وجود چندین باب اتاق زائر سرا در دو تکیه، تهیه آب کافی، وجود حمام دوقلو هم در شرق و هم در غرب، وجود سه نانوایی و سوپر مارکت ، قصابی و ... بر ارزش فیلبند افزوده است. و آخرين سخن اينكه خاطرات شبهاي خنك تابستانهاي فيل بند در كنار بخاري هاي هيزمي به ياد ماندني است

ديوا
اين روستا با وسعتي معادل 5 كيلومترمربع در دل جنگلهاي جنوب شهرستان بابل، داراي بافت ويژه گردشگري، مناظر زيبا، ديدني و چشمه هاي آب معدني بسيار زياد و نيز تكيه اي با قدمتي قريب به 200 سال داراي مردماني خونگرم بوده كه در فصل تابستان به منطقه ييلاقي فيلبند كوچ مي نمايند. اين روستا از سوي سازمان گردشگري به عنوان يكي از دو روستاي داراي بافت باارزش در استان مازندران مي باشد.
تکیه روستای دیوا
این تکیه کم نظیر در روستای دیوا در 30 کیلومتری جنوب شهرستان بابل در دل جنگل های سر سبز البرز قرار گرفته است. بنای اصلی این تکیه در  حیاطی به مساحت تقریبی 1500 متر مربع قرار گرفته است. درب های اصلی  ورودی آن در دو طرف شمالی و جنوبی تعبیه شده است. بنای اصلی تکیه در دو طبقه بوده و از آجر و خشت درست شده است نمای بیرون بنا دارای طاق نما و نقوشی از حیوان و یک گل پنج پر در یک کادر دایره  و نقش شیر و خورشید بوده که در چند سال قبل  این نمای سنتی بعضی از عزیزان بدون توجه به موقعیت قدیمی و هنری بودن آن نمای سنگ کاری جدید به آن داده اند که از زیبایی هنری آن کاسته شده است.
فضای داخل بنا با پوششی از گچ و سقف کنده کاری شده از چوب بسیار زیبا مشاهده می گردد. در دو طرف صحن اصلی با پله های مدور طبقه با دو باب ساختمان جدا از هم ساخته شده که پنجره های مشبک آن از شاهکارهای هنرمندان آن زمان می باشد.

 

کهو اولی
در دل جنگل سرسبز البرز در قسمت جنوبی روستای دیوا در منطقه ای به نام ریزین رودخانه با صفا با آب زلالش جلوه ای را ایجاد نموده که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می نماید. اُولی در اصطلاح محلی گودالی است که آب در آن جا جمع شده و تقریباً به صورت راکد و بدون حرکت به نظر می رسد. آب آن از بس که زلال و شفاف است به آبی پر رنگ ( کَهوُ)  دیده می شود. که در بین اهالی و مردم روستا به کهو اولی معروف شده است .
به لحاظ زیبایی خاص، بافت جغرافیایی، هوا دلپذیر و خنک، سرسبزی اطراف و وجود راه ارتباطی، این منطقه مورد توجه قرار گرفته و در فصل بهار، تابستان و اوایل پاییز پذیرای طبیعت دوستان، مهمانان و مسافران زیادی از افراد منطقه و شهرستان می باشد.

 

کلارود:
كلارود از شاخه های اصلی رود بابل از کوه های البرز مرکزی از ارتفاعات 2200 متری فیــل بند وسنگچـال سرچشمه می گیرد. از سرشاخه های آن، رودهای تازه یا تررودکه سرچشمه آن حلی کته – زینه بندواستچال و دزرود که  از چارسکار ، جولره و لتزه می باشد. این دو شاخه در منطقه ای به نام دز لته بهم می پیــوندند .
 سطح حوضه ی آبریز این رودخانه در روستای دیوا 2/136 کیلومتر مربع است . دبی متوسط آن 94/1 متر مکعب در ثانیه است . این رود درمنطقه ای به نام هر دورود در کنار امام زاده قاسم با رودی دیگر به نام تر رود بهم پیوسته و یک رود را تشکیل داده و قسمت شرق روستای دیوا به جریان افتاده و پس از پیوستن چند رود دیگر در محل پل محمد حسنخان به بابل رود می ریزد. کلارود حدود 60 کیلومتر طول و عرض آن 3 تا 30 متر می باشد . کلارود آب کشاورزی زمین های شالیزاری روستای دیوا ، دولت رودبار ، بورا و چند روستای دیگر را تأمین می کند و آب آن تا روستای سفیدطور در فصل کشاورزی و تابستان خشک می شود. این رود خانه محل مناسبی برای ماهیگیری، سیاحت و گذراندن اوقات فراغت مردم منطقه بندپی و شهرستان بابل محسوب می شود .
پل قدیمی روی این رود خانه حلقه اتصال روستای دیوا با بندپی شرقی است که چندین سال قبل احداث گردیده است . ( در این رودخانه سنگ های خروجی زیاد دیده می شود و آب آن سرشار از املاح معدنی مثل : ید ، فلوئور و فسفر است و به همین علت پایه های استخوان بندی ساکنان این روستا و بخش از مواد معدنی لازم تشکیل شده و از این جهت مشکلی ندارند . )

• بخش فرهنگی
وجود کتابخانه عمومی بخش بندپی غربی، سازمان تبلیغات اسلامی بخش، اداره جدید التاسیس فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار اداره آموزش و پرورش بندپی با دارا بودن هفتصد فرهنگی دلیل بر فرهنگی بودن و فعالیتهای فرهنگی می باشد. مضافاً اینکه وجود امام جمعه محترم و اقامه نماز جمعه در مصلای نماز جمعه شهر خوشرودپی و فعالیت شورای فرهنگ عمومی نیز مزید بر علت استقرار سازوکارهای قوی فرهنگی در این بخش می باشد. وجود دو دانشگاه (جامع علمی کاربردی البرز و پیام نور) در کنار کانونهای فرهنگی شهید میرصلحدار، شهید فرنیا و کانون قرآن نیز در کنار فعالیت موثر شورای مذهبی بخش با برنامه ها و فعالیتهایی از جمله نمایشگاهها، تظاهرات مراسمات مذهبی و یادواره های مذهبی و ملی نشانه ای محکم از وجود فرهنگ پایدار اسلامی در بخش می باشد. دانشگاه پیام نور در تاریخ 1/10/86 و با حضور استاندار محترم وقت جناب آقای مهندس شفقت تاسیس گردید. دانشگاه البرز نیز در 2/12/87 مجوز ثبت نام از دانشجو را دریافت و رسماً آغاز بکار نمود.

• بخش صنعت
بخش بندپی غربی با وجود استعدادهای بالقوه و حتی بالفعلی که دارد، بدلیل دارا بودن بافت جنگلی و جلگه ای آن دارای وضعیت کشاورزی و دامداری بوده و لذا از وجود صنایع بهره ای اندک را برخوردار گردید. که از جمله آن وجود ناحیه صنعتی کاردیکلا، کشتارگاه صنعتی طبرستان          می باشد که در واقع از نمونه های موفق در استقرار صنعت می باشد..

کشتارگاه صنعتی

به جهت جنگلی و دامدار بودن مردمان حاشیه جنگلهای بندپی غربی، ضرورت یک کشتارگاه در این بخش احساس شده که به حمداله این کشتارگاه از پروژه های عظیم سفر پرخیر و برکت مقام معظم رهبری به استان در سال 1374 بوده که در زمینی به مساحت 50 هکتار به تصویب رسیده است. اما با موافقت دفتر معظم له این پروژه به شرکت پشتیبانی امور دام کشور محول شد که این شرکت عملیات اجرایی آن را در تاریخ 1381/4/1 با انتخاب پیمانکار (شرکت مهندسی پناه ساز ایران) در زمینی به مساحت 30 هکتار و با زیربنای 12000 مترمربع و با اعتبار 60 میلیارد ریال رسماً آغاز نمود.

کشاورزی
مساحت زمین کشاورزی در بخش بندپی غربی بالغ بر 4745 هکتار و مساحت زمین مرکبات و باغی بالغ بر 482 هکتار می باشد.. تعداد واحدهای دامداری کوچک 40 واحـد، گاوداری صنعتی 7 واحد و سکوی جمع آوری شیــر 2 واحد و شــرکت تعاونی دامــداران2 واحــد می باشــد. تعداد واحدهاي مرغداری گوشتی 32 واحد و تعداد واحدهاي مرغداری مادر گوشتی 3 واحد می باشد.

 

ناحیه صنعتی کاردیکلا

برابر موافقت اصولی تعداد 13 پروژه در ناحیه صنعتی کاردیکلا در زمینی به مساحت 6 هکتار در دست بهره­برداری می باشد. این ناحیه با ظرفیت 15 واحد كارگاهي بوده و اخیراً قطعه زمینی به مساحت 12 هکتار به مجموعه اضافه گردیده و تعداد 6 واحد آن به صورت فعال می باشند. از جمله واحدهاي توليدي آن شامل توليدي يونوليت، توليدي تيرچه بلوك، توليدي كپسول آتش نشاني، توليدي ديگ مشعل، توليدي سيم آرماتور، توليدي مواد شوينده و ... مي باشد و تعداد 5 واحد به علت كمبود نقدينگي، عليرغم توليد چند ساله، فعلاً راكد مي باشد. از جمله صنایع موجود در این ناحیه عبارتنداز:

 


ردیف

نام شرکت

نوع محصول

سال تاسیس

صاحب شرکت

1

شرکت پالاست خزر

یونولیت­وتیرچه­ساختمانی­ودیوارپیش­ساخته

1387

اکبر محمودی و قربان حق­پرست

2

شرکت میهن دیگ

دیگ مشعل

1385

علی کریم زاده

3

مفتول سازی

مفتولهای ساختمانی

1388

رمضان نصیری

4

باران مازند

کپسول آتش نشانی

1387

امیری راد

5

شرکت سیتک

بسته بندی مواد غذایی خشکبار

1374

مسدود توسط بانک

6

شرکت میلاد نور

کارتن و مقوا

مسدود

رهن بانک

7

شرکت کفش ماشینی

کیف و کفش و دمپایی

1383

حسین کوچک ارمکی

8

شرکت باول (مشاء شیمی)

مایع ظرفشویی و مواد شوینده

1383

علی محمد مشائی

9

پدیده صنعت ماهان

گوشی تلفن

1385

تقوی و درودیان

10

شرکت کیکا مازند

آلومینیوم

1382

بانک کشاورزی

11

شرکت بابل مبین

جعبه پلاستیکی

1383

اسماعیل کیوانپور و علی هاشمی

12

شرکت­ نساجی

بافندگی و نخ

1389

­علی­نیازی

13

تابلو برق صنعتی

تابلو برق صنعتی

بسته است

کاظم قاسمی

14

شرکت پارس نگین

تولید ابریشم و پارچه

مسدود

محمد حسین یوسفی

15

شرکت سیم مفتول

مفتولهای ساختمانی

1387

موسی­داداش زاده و حرمت جعفرپور

 

• ساختمان بخشداری
ساختمان بخشداری در سال 1352 در زمینی به مساحت 2205 مترمربع  در شهر خوشرودپی احداث بنا گردیده و پس از گذشت سی و شش سال و با اضافه نمودن چند اتاق در قسمت غربی، هنوز نمای سال 1352 را حفظ نموده و هراز چندگاهی (که آخرین با در سال 1388 اتفاق افتاد) بازسازی آن صورت می گیرد. این ساختمان شامل نمازخانه، اتاق جلسات، اتاق بخشدار، 5 اتاق اداری کارکنان، انباری، آبدارخانه و محوطه ای به مساحت دو هزار متر مربع می باشد.
چارت سازمانی بخشداری متشکل از بخشدار و چندین کارشناس و ... می باشد که از نظر اداری وابسته به فرمانداری و تحت نظر آن و نیز ادارات کل استانداری مازندران به فعالیت می پردازد.

 

بخش بندپی غربی در سال 1370از بخش بندپی (بزرگترین و پرجمعیت ترین بخش کشور) به همراه بندپی شرقی جدا گشته و از اول انقلاب تا کنون تعداد سی و نه اداره بصورت مستقل و نمایندگی جهت خدمت رسانی در بخشهای مختلف در خدمت مردم بندپی غربی می باشد. که اسامی ادارات مستقر در بخش بهمراه شماره تلفنهای آن بشرح ذیل می باشد:

 

 

 

لیست روستاهای بخش

 

ردیف

نام روستا

دهستان

نام دهیار

ردیف

نام روستا

دهستان

نام دهیار

1

شوبکلا

شهیدآباد

وحید گرجیپور

23

ازارکل و رحمانی محله

خشرودپی

ندارد

2

معلم کلا

شهیدآباد

علیرضاپورعلیجان

24

افراسیابکلا

خشرودپی

ندارد (الحاق به شهر خوشرودپی)

3

کلاگرمحله

شهیدآباد

کریم نصراله­زاده

25

بالا سفیدطور

خشرودپی

کریم اسماعیل پور

4

شهیدآّباد

شهیدآباد

رامین خیراله­زاده

26

بالابورا

خشرودپی

سلیمان گلعلی زاده

5

شهیدقنبرزاده

شهیدآباد

ندارد

27

بزرودپی

خشرودپی

ندارد(الحاق به شهر خوشرودپی)

6

یزدان آباد

شهیدآباد

ندارد

28

پاریکلا

خشرودپی

حاتم شیخ نیا

7

صلحدارکلا

شهیدآّباد

حسینعلی محمدنژاد

29

پازمین

خشرودپی

عین اله آقاجان تبار(درحال گزینش)

8

مومن آباد

شهیدآّباد

علیرضا اله­قلیزاده

30

پائین سفیدطور

خشرودپی

محمد بابایی

9

فیروزآباد

شهیدآباد

ندارد

31

پولادسی

خشرودپی

ندارد

10

کرکنار

شهیدآباد

علی قاسم زاده

32

پنبه جار

خشرودپی

ندارد

11

پیته رودپی

شهیدآباد

مرتضی آقاجانزاده

33

سنگرودپی

خشرودپی

مجتبی تیمورتبار

12

کاردیکلا غربی

خشرودپی

اسکندر همایونی

34

کاردگرکلا

خشرودپی

ندارد

13

کامیکلا

خشرودپی

غلامرضا احمدناطقی

35

کشیرمحله

خشرودپی

احمد ابراهیمی

14

فریدونکلا و کراتسی

خشرودپی

ندارد

36

لمسوکلا

خشرودپی

مسعود شیرافکن

15

پلنگ دره

خشرودپی

ندارد

37

مچکتی

خشرودپی

ندارد

16

کامیکلا پشته

خشرودپی

ندارد

38

موزیکتی

خشرودپی

ندارد

17

خرابه خشرودپی

خشرودپی

ندارد

39

مقریکلا

خشرودپی

سید قاسم ابراهیمی حسینی

18

شیاده

خشرودپی

حسینعلی کبودتبار

40

میان و پائین بورا

خشرودپی

علی شاهبابایی

19

دیوا عمران

خشرودپی

قربان یونس نیا

41

شانه تراش

خشرودپی

ندارد(الحاق به شهر خوشرودپی)

20

دیوا ملکشاه

خشرودپی

روح اله آملی ملکشاه

42

تسکا

خشرودپی

ندارد(الحاق به شهر خوشرودپی)

21

دولت رودبار

خشرودپی

ندارد

43

خرابه خشرودپی

خشرودپی

ندارد

22

میان دره

خشرودپی

ندارد

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
بـخـشـداران
اداره امور بخش بندپی غربی از قدیم تا سال 1300توسط حکام محلی چون عبدالحسین خانی، میرزا علیخان ابوترابخان، لشگر سرتیپ منصور، کدپور، چراغعلی خان سالار، حشمت سوادکوهی بوده است و از سال 1301 تا به امروز مطابق جدول زیر می باشد.
 

ردیف

نام و نام خانوادگی

سال مسئولیت

ردیف

نام و نام خانوادگی

سال مسئولیت

1

میرزا عباسقلی منصور لشکر

بصورت کفالت از سال 1301 الی 1312

17

روحانی

1331

2

اشعائر همایون

18

علی اله زاده

1332-1333

3

میزرا عباسقلی عضد السلطنه

19

شادکام

1334-1335

4

میزار احمدی

20

زارعیان

1336

5

علیخان آزاد

1313-1314

21

محجوبان

1337

6

بهرام پور

1315-1316

22

دکتر ندیمی

1338

7

صلح

1317-1318

23

فدایی

1339-1342

8

محمدزاده

1319-1320

24

محمدتقی نقیب زاده

1344

9

حاج محمد فیروزی

1321تا 1323

25

بهنام فر

1345

10

فرج اله عمرانپور

26

محمودی

1346-1348

11

منصور

1324

27

اوحدی

 

2

حبیب اله لشکر

1325

28

پژمان

1349

13

حمید سوادکوهی

1326

29

ابراهیم مصلحی

1350-1353

14

خورشیدی

1327

30

امیرصالحی

 

15

محمدزاده

1328

31

اسفندیاری

1354-1358

16

شرف الدین

1329-1330

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

بخشداران بعد از انقلاب

 

 

 

 

 

ردیف

نام بخشدار

دوره مسئولیت

1

محمدرضا پیچکا

1359-1360

2

احمد علی شاهمردانی(سرپرست)

1360

3

سید جواد ابوالحسنی

1361-1366

4

سیاوش رضایی

1367-1368

5

ولی اله محمدنژاد (سرپرست)

1368

6

محمد عارفی اردکانی

8/6/1368تا1369/12/14

7

علی باقی

14/12/1369-5/8/1373

8

احمد حسین زاده

1373-1375

9

موسی ولیزاده (سرپرست)

14/5/1375تا 10/2/1376

10

قاسم عباس زاده

10/2/1376 تا 17/6/1377

11

علی­اشرف حقانی

17/6/1377 تا 4/8/1382

12

جعفر آقاجان­نتاج

4/8/1382 تا 2/7/1385

13

سید عیسی سیدی

2/7/1385- تا کنون

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 محمدتقی عباسپور معاون استاندار و فرماندار وي‍ژه شهرستان بابل
Portal Administration 2873096 7758 1.140625 ITShomal.com